Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz. 165) - wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności inicjujące działania w zakresie m.in.:
- zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
- wspomagania działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
- podejmowania interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13¹ i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;
- podejmowania czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Do zadań MKRPA zgodnie z art. 18 ust. 3a, ust. 8 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi należy również:
- opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży na terenie Miasta Skierniewice z uchwałą rady gminy (Uchwała Nr LI/81/2018 Rady Miasta Skierniewice z dnia 28 czerwca 2018 roku);
- prowadzenie kontroli w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia.
Posiedzenia MKRPA odbywają się w każdą środę od godz. 16.30. W czasie trwania posiedzeń możliwy jest bezpośredni kontakt zainteresowanych osób z członkami MKRPA
Adres do korespondencji:
- Urząd Miasta ul. Rynek 1 96-100 Skierniewice
- adres e-mail:
Miejsce odbywania posiedzeń:
- ul. Kozietulskiego 3, 96-100 Skierniewice (teren Skierniewickiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich "Ametyst")
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych została powołana Zarządzeniem nr 251.2024 Prezydenta Miasta Skierniewice z dnia 2 października 2024 roku.
Skład komisji:
1. Małgorzata Stefanowska - Przewodnicząca Komisji
2. Tomasz Rochmiński - Zastępca Przewodniczącej Komisji
3. Ewa Juraś - Sekretarz Komisji
4. Magdalena Krawczyńska - Członek
5. Agnieszka Kuchta - Członek
6. Violetta Kacprzyk-Puszcz - Członek
7. Liwia Małczak - Członek
8. Sylwester Staniszewski - Członek
9. Tomasz Chadamik - Członek
10. Zbigniew Wyszogrodzki - Członek
11. Agata Paprocka - Członek
12. Anna Kocik - Członek
13. Maksymilian Gąsiński - Członek
Pliki do pobrania
-
Sprawozdanie z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychPobierz plik: sprawozdanie_mkrpa_za_2022_rok.pdf
Podstawa prawna
Art. 24 i 26 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz. 165.).
Zgodnie z art. 24 w/w ustawy osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizują małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Zgodnie z art. 26 ust. 2 – o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.
Pliki do pobrania
-
Regulamin Pracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychPobierz plik: regulamin_pracy_mkrpa.doc
-
Wzór protokołu kontroliPobierz plik: wzor_protokolu.doc
-
Wzór upoważnienia do kontroliPobierz plik: wzor_upowaznienia_do_kontroli.odt
-
Wzór zawiadomienia o kontroliPobierz plik: wzor_zawiadomienia_o_kontroli.doc
-
Zarządzenie w sprawie ustalenia Regulaminu Pracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w SkierniewicachPobierz plik: zarzadzenie_w_sprawie_ustalenia_regulaminu_pracy__mkrp.doc
Procedura zgłoszenia na leczenie
Aby zgłosić kogoś na leczenie odwykowe, należy złożyć wniosek do MKRPA. Może to zrobić osoba z kręgu rodziny lub inna osoba, której nie jest obojętny los pijącego, lub instytucja, np. ośrodek pomocy społecznej, policja, prokuratura, szkoła, zakład pracy itd.
Wariant 1 |
Wezwani zgłaszają się. Komisja informuje o tym, że wpłynął wniosek i o celu spotkania. Członkowie Komisji zadają pytania w oparciu o zebrany wywiad po to, aby stworzyć konkretny obraz sytuacji. Jeśli z rozmowy i zebranych informacji wynika, że zgłoszony na leczenie już wielokrotnie leczył się albo deklaruje chęć uczestnictwa w terapii lub już ją zaczął, Komisja ustala, w której placówce to leczenie będzie odbywał. Osoba, która nie wyraża chęci uczestnictwa w terapii, wniosek kierowany jest do sądu. |
Wariant 2 |
Zgłasza się tylko wnioskodawca. Zbierany jest wywiad i wysyła się ponownie wezwanie do osoby zgłoszonej na leczenie. |
Wariant 3 |
Osoba zgłoszona nie stawia się na żadne wezwanie, ani przed Komisją. Wówczas sprawę kieruje się do Sądu z wnioskiem zastosowania leczenia odwykowego. |
Monitorowanie udziału w terapii
Przebieg leczenia jest monitorowany przez Komisję. Placówki odwykowe przesyłają informację o przerwanym leczeniu i o osobach, które na nie w ogóle się nie zgłosiły. W takich sytuacjach Komisja przesyła sprawę do sądu. Jeżeli leczenie realizowane jest skutecznie, tj. pacjent kończy terapię i utrzymuje abstynencję, Komisja po dwóch latach umarza sprawę.
Skierowanie sprawy do Sądu Rejonowego (Wydział III Rodzinny i Nieletnich)
Każda sytuacja, gdy leczenie nie przebiega prawidłowo lub dana osoba nie zgłasza się na spotkania z Komisją, powoduje skierowanie sprawy do sądu w której są przesłanki do tego.
Orzeczenie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu
Sąd rozpatruje wniosek i wydaje nakaz leczenia, który jest ważny dwa lata. Postanowienie sądu w formie pisemnej otrzymuje osoba uzależniona i placówka odwykowa, w której ma się leczyć. Często Sąd za pierwszym razem kieruje na leczenie w warunkach ambulatoryjnych – do poradni odwykowej. Jeżeli leczenie nie odbywa się w sposób właściwy, poradnia odwykowa przesyła do Sądu wniosek o zmianę trybu leczenia na stacjonarny.
Pliki do pobrania
-
Wniosek do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - docPobierz plik: wniosek_do_mkrpa.doc