Szentes (Węgry)
Szentes to węgierskie miasto położone na Wielkiej Nizinie, przy lewym brzegu Cisy. Liczy niespełna 28 tysięcy mieszkańców (dane na styczeń 2015 r.) i jest trzecim co do wielkości miastem komitatu Csongrád.
Rys historyczny
Pierwsze znane informacje pochodzą z 1075 r. Wystąpiła w nich nazwa Kurca (łac. Curicea). Z kolei w roku 1332 osada była wzmiankowana jako Scenthus. Lokalna legenda wywodzi etymologię od węgierskiego generała i fundatora, Zendusa Jánosa. Inna wersja podaje, że Szentes pochodzi od łacińskiego sanctus (święty). Naukowcy twierdzą, że z dużym prawdopodobieństwem należy łączyć nazwę miasta ze słynnym od XIII stulecia rodem właścicieli ziemskich – Szente-Mágocs.Mimo ciągłego zagrożenia tureckiego i tatarskiego, Szentes rozwijało się szybko. Określane było jako oppidum, co wówczas, w XVI stuleciu (skąd pochodzi wzmianka), oznaczało osadę handlową. W latach 1716–1718 stanowiło źródło zaopatrzenia dla armii. Herbowa palma symbolizuje szczególną wytrwałość mieszkańców.
Około połowy XIX wieku Szentes odegrało istotną rolę w narodowym ruchu niepodległościowym. Wielu tamtejszych obywateli walczyło w ważnych bitwach. W roku 1878 miasto stało się częścią komitatu (odpowiednik naszego województwa) Csongrád, co zapoczątkowało kolejną fazę rozwoju: powstała wówczas sieć dróg, transport kolejowy, doprowadzono elektryczne oświetlenie. Wybudowano także szkoły i budynki stanowiące dziś perły architektury tamtych czasów. Dwie wojny światowe zahamowały rozwój miasta, choć straty powoli i konsekwentnie były odbudowywane. Dziś Szentes posiada własne uzdrowisko, a także rozwinięty przemysł spożywczy i odzieżowy. Ze względu na walory przyrodnicze, bogatą architekturę i przyjaznych mieszkańców stanowi atrakcyjne i chętnie odwiedzane miejsce turystyczne.
Polak, Węgier – dwa bratanki, Lengyel, Magyar – két jó barát
Współpracę partnerską między Skierniewicami i Szentes zapoczątkowano w roku 2002. W kolejnym roku delegacja na czele z prezydentem Ryszardem Boguszem odwiedziła Szentes, natomiast goście z Węgier uczestniczyli w Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. Dwustronna umowa została podpisana 4 maja 2004 r. Uroczystość temu poświęcona odbyła się w nowej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zgodnie z intencjami, współpracę nawiązano w następujących obszarach: kultura, oświata, turystyka i sport. Jej model oparto na integracji społeczności lokalnych, na bezpośrednich, wzajemnych kontaktach rodzin i osób indywidualnych. Ponadto zobowiązano się do popularyzacji wiedzy o naszych krajach, wymiany doświadczeń w zakresie ochrony środowiska oraz współpracy instytucji naukowych.
W kolejnych latach umacniały się stosunki polsko-węgierskie. Odbywała się wymiana samorządowców, przedstawicieli jednostek kultury, przedsiębiorców, sportowców i młodzieży. Podejmowano wspólne inicjatywy, zapraszano na uroczystości ważne dla miast – jak choćby w 2004 roku, kiedy Węgrzy świętowali przystąpienie do Unii Europejskiej. Odbyła się wówczas wielka międzynarodowa parada, w której brali udział członkowie skierniewickiej Akademii Tańca 4–20. Z kolei tym samym roku zorganizowano w Skierniewicach międzynarodowe seminarium „Rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – szanse i perspektywy po rozszerzeniu Unii Europejskiej”. Uczestniczyli w nim samorządowcy i przedsiębiorcy z Szentes.
Grupa mieszkańców Szentes regularnie odwiedza Skierniewice. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu umacniają się wzajemne relacje między dwoma zaprzyjaźnionymi narodami. Ostatnio, na zaproszenie Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka, przyjaciele z Szentes gościli na jubileuszowym, XL Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. Zadeklarowano chęć rozwijania dotychczasowej współpracy.