Skierniewice - Stolica Nauk Ogrodniczych
Od lat Skierniewice promują się jako Stolica Nauk Ogrodniczych. Ma tu swoją siedzibę Instytut Ogrodnictwa – placówka badawcza o międzynarodowej renomie, powstała z połączenia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa. Dzięki naukowej i popularyzatorskiej działalności prof. Szczepana A. Pieniążka, której efekty znane są na całym świecie, udało się rozsławić Skierniewice w kraju i zagranicą. Potwierdzeniem niekwestionowanej pozycji miasta jako stolicy nauk ogrodniczych jest odbywające się corocznie w każdy trzeci weekend września Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw – największa w regionie impreza kulturalna i wystawiennicza. Towarzyszą jej Targi Ogrodniczo-Rolne, będące wyjątkowym wydarzeniem branżowym, na które ściągają goście z całej Polski. Skierniewice kojarzone są ponadto z ogrodniczym i sadowniczym dziedzictwem sięgającym wieków wstecz. Już kilka stuleci temu arcybiskupi, wśród nich słynny poeta Ignacy Krasicki, tworzyli tu swe ogrody, znajdując ukojenie w bujnych okolicznościach przyrody.
Instytut Ogrodnictwa
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest instytutem badawczym utworzonym dnia 1 stycznia 2011 roku na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych o długoletniej tradycji i bogatym dorobku badawczym i wdrożeniowym: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka i Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka. Instytut jest właścicielem 4 spółek: Ośrodka Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach k. Skierniewic, Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego w Nowym Dworze k. Skierniewic, Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej k. Nowego Sącza i WZD w Pszczynie k. Katowic. Oprócz bazy laboratoryjnej Instytut ma Pole Doświadczalne i Ekologiczne do prowadzenia badań z zakresu warzywnictwa oraz Sad Pomologiczny w Skierniewicach, Sad Doświadczalny w Dąbrowicach i Ekologiczny Sad Doświadczalny w Nowym Dworze-Parceli do prowadzenia badań z zakresu sadownictwa. Dyrektorem Instytutu Ogrodnictwa obecnej kadencji jest prof. dr hab. Małgorzata Korbin.
Program badawczy Instytutu Ogrodnictwa obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą, począwszy od badań nad biologicznymi podstawami produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych przez biotechnologię, genetykę i hodowlę twórczą roślin ogrodniczych, agrotechnikę, fitopatologię, szkółkarstwo i ochronę zasobów genowych roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, nawadnianie roślin, uprawę grzybów jadalnych, przetwórstwo i przechowalnictwo owoców i warzyw, bezpieczeństwo żywności, agroinżynierię, ekonomikę i marketing. Z uwagi na to, że wszystkie rośliny sadownicze i znaczna część warzywnych są owadopylne, duże znaczenie w programie badawczym ma także pszczelnictwo.
W Instytucie wyhodowano ponad 200 odmian roślin sadowniczych i warzywnych, które mają znaczący udział w polskiej produkcji ogrodniczej, od 7% w przypadku jabłoni do 40-50% w przypadku kapusty, cebuli i papryki oraz ponad 70% w przypadku maliny.
Więcej na temat instytutu można przeczytać na stronie www.inhort.pl.
Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw
Jest taki czas w roku, w którym Skierniewice bezapelacyjnie stają się stolicą polskich kwiatów, owoców i warzyw. Niezmiennie od 40 lat, w trzeci weekend września w mieście organizowane jest skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Wypracowana formuła wydarzenia pozwala sprawnie łączyć rozrywkę z nauką, wystawiennictwem i wyjątkowym handlem. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to między innymi:
- Wspaniałe koncerty na głównej scenie święta. Podczas jubileuszowej 40. edycji wydarzenia na scenie SKOiW zagrało aż 11 gwiazd, w tym gwiazdy międzynarodowego formatu.
- Świąteczny kiermasz. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to nie tylko impreza kulturalna i wystawiennicza, ale również handlowa. Wszyscy goście będą mogli zapoznać się z przebogatą ofertą produktów oferowanych przez sprzedawców z kraju i zagranicy. Do nabycia będą m.in. setki odmian roślin i regionalnych specjałów – kulinarnych, rzemieślniczych, artystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! W 2017 roku na miejskich ulicach stanęło ponad 1200 handlowych stoisk. Co ważne, ponad połowa z nich to stoiska branżowe, na których sprzedawano rośliny, owoce, warzywa, miody oraz lokalne rękodzieło.
- Targi Ogrodniczo-Rolne. To jedna z najpopularniejszych imprez branżowych w kraju. Skierniewickie Targi Ogrodniczo-Rolne są niepowtarzalną okazją dla wystawców, przedsiębiorców, prywatnych wytwórców, a także instytucji związanych z ogrodnictwem, sadownictwem i szkółkarstwem, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie upraw i hodowli.
- Wielobarwna parada. Corocznym punktem inicjującym Święto jest mieniąca się tysiącami kolorów parada. Wielobarwne corso przemierza ulice miasta, by dotrzeć na rynek główny, gdzie bije serce imprezy. W przemarszu uczestniczą zarówno stowarzyszenia, szkoły, instytucje, jak i mieszkańcy, którzy tworzą niepowtarzalny klimat tego wydarzenia.
- Wspaniałe degustacje. Co roku na wszystkich uczestników Święta Kwiatów czeka mnóstwo przepysznych, wyjątkowych degustacji. Odwiedzający skierniewicki rynek mają niepowtarzalną okazję spróbowania specjałów lokalnej kuchni, m.in. wyśmienitego pasztetu grzybowego, jabłek nadziewanych żurawiną, leczo, gulaszu wieprzowego na ostro. Na kolejnych edycjach święta nie brakuje też flagowego wypieku od skierniewickich cukierników – skierlotki
- Festiwal Roślinożercy. To nowość święta, która zadebiutowała w 2017 roku. Świetna propozycja dla wszystkich amatorów zdrowej, naturalnej żywności i prostych pomysłów na nietuzinkowe przekąski. Chętni mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, porozmawiać ze słynnymi mistrzami kuchni, a także zaopatrzyć się w ekologiczne produkty spożywcze. Była to wyjątkowa okazja do zdobycia cennych umiejętności, które mogą przysłużyć się nam i naszym bliskim.